Strona główna Aktualności W marcu e-commerce dostał świąteczny prezent wart miliony: niehandlowe niedziele

W marcu e-commerce dostał świąteczny prezent wart miliony: niehandlowe niedziele

  • W marcu trzy niehandlowe niedziele zapewniły branży e-commerce 13% całości przychodów.
  • Kwiecień może pobić ten wynik, ponieważ tylko w ostatnią niedzielę sklepy będą otwarte.
  • Około 70% badanych Polaków uważa, że zakaz handlu w niedzielę nie jest dla nich problemem.

Według wyliczeń analityków z QuarticOn, zamknięcie sklepów w niedzielę po raz pierwszy silnie zaopatrzyło kasę cyfrowych sklepów. Tylko w niedzielę 11 marca Polacy wydali online aż 270 mln zł. Pierwsza niehandlowa niedziela w branży e-commerce odnotowała niemal 40-procentowy wzrost udziałów w sprzedaży w skali całego tygodnia w porównaniu ze średnim wynikiem rocznym. Pierwsza niehandlowa niedziela wypadła więc bardzo dobrze w marcowym rankingu, i to mimo pięknej pogody, zachęcającej do spacerów.

Paweł Wyborski, prezes QuarticOn, mówi:

W pierwszą niedzielę niehandlową było sporo promocji, tworzono kampanie reklamowe zachęcające do robienia zakupów online i przypominające o zamknięciu sklepów. Wiele firm przygotowało na tej bazie stałe, atrakcyjne upusty dla klientów. Promocje z pewnością przyczyniły się do dobrego wyniku pierwszej niedzieli bez handlu.

W drugą niedzielę wolną od handlu obrót e-sklepów znów wzrósł ponad przeciętną, tym razem o 4% w porównaniu z pozostałymi niedzielami. Przedświąteczny ruch handlowy odbił się wyższymi przychodami on-line w handlową niedzielę 25 marca. Wówczas sprzedaż w sieci była o kolejne kilka procent wyższa niż przeciętna dla niedziel z kilku poprzednich miesięcy.

Paweł Wyborski dodaje także:

Patrząc na obecne zachowanie Polaków w sieci, prognozuję, że w tym roku dodatkowy wzrost obrotów online w niehandlowe niedziele może dojść do poziomu nawet 7%. Biorąc jednak pod uwagę różnice w niedzielnym obrocie pomiędzy pierwszą a drugą niedzielą, może być to sygnał, że zakaz handlu nie wpłynie na tak duży wzrost sprzedaży w branży e-commerce, jakiego się spodziewano po pierwszym dniu objętym zakazem.

Zdaniem Łukasza Szczepańskiego, prezesa Merlin.pl, e-commerce wyraźnie zyskuje w dni objęte zakazem handlu. Zaznacza on:

Regularnie notujemy w te dni wzrost sprzedaży około 10% powyżej średniej.

Jak łącznie wypadają marcowe niehandlowe niedziele w Polsce? W skali całego miesiąca zapewniły one branży e-commerce aż 13% całości przychodów. Wzrost obrotu w dni z zakazem handlu był wyraźnie odczuwalny w sklepach funkcjonujących równolegle online i offline. To właśnie te sklepy zauważyły o 21% większy obrót w dni objęte zakazem.

Możliwość handlu online w każdą niedzielę ma wpływ na opinie Polaków. Dla ponad 70% badanych Polaków, obowiązujący zakaz handlu nie jest problemem. Ponad 35% osób z grupy, która nie widzi problemu, deklaruje, że zazwyczaj nie robi zakupów w niedzielę. Około 12% z nich uważa, że potrzebne artykuły nadal może zakupić w miejscach, których zakaz nie objął. Ponad 25%  badanych odpowiedziało zaś, że zakaz nie wpłynął szczególnie na ich życie.

Nasz debiut na NewConnect

18 stycznia 2019 roku akcje QuarticOn zadebiutowały na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Czytaj więcej
Puls Biznesu: QuarticOn z Google’em szukają sposobu na klientów

Nasze najnowsze rozwiązania oraz plany ekspansji zagranicznej

Czytaj więcej
Webinar: Jak skutecznie powiększyć AOV w e‑commerce?

Posłuchaj ekspertów i dowiedz się czym jest w ogóle AOV i co ma na nią wpływ, a także poznaj strategie powiększania koszyka w sklepie internetowym

Czytaj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, zgodnie z Polityka prywatności.